W ostatnim czasie branża gier zaczęła gwałtownie się rozwijać, zaczęły też pojawiać się pytania „Jaki to będzie miało wpływ na młodzież?”. Jedni opowiadają się za grami, inni wręcz przeciwnie, uważają że gry bardzo źle wpływają na dzieci. Ich wpływ jest na pewno zależny od rodzaju gier, ale jak jest w rzeczywistości?
Zacznijmy od pozytywnych stron gier komputerowych. Gry ekonomiczne pomagają w rozwijaniu umiejętności gospodarowania zasobami co w przyszłości korzystnie przełoży się na zarządzanie pieniędzmi.
Taktyczne tytuły i gry zespołowe nastawione na komunikację z innymi graczami wpływają korzystnie na porozumiewanie się z innymi ludźmi, a także na pracę w grupie.
Kolejnym pozytywnymi grami są „zręcznościówki”, które wymagają skupienia, podzielności uwagi oraz spranego posługiwania się klawiaturą.
Gry komputerowe mimo wielu pozytywnych stron, wymienionych jak i niewymienionych, mają swoje wady. Często wspominaną wadą jest to, że młodzi odcinają się od świata i nie spędzają czasu aktywnie, na świeżym powietrzu, co wpływa nie korzystnie na ich postrzeganie.
Nie potwierdzoną wadą, ale nierzadko wspominaną jest wpływ na psychikę dzieci sięgających po nieodpowiednie tytuły. Prowadzi to według specjalistów do popełniania przestępstw przez młodych w przyszłości.
Po powyższych przykładach można zauważyć, że gry mają pozytywny jak i negatywny wpływ na młodych ludzi. Ale od czego to zależy? Rozwiązaniem jest mądre korzystanie z gier komputerowych, bo ich uniknięcie w dzisiejszych czasach jest wręcz niemożliwe.
Nie można wrzucać wszystkich gier do jednego worka, wiele gier ma pozytywne aspekty, jak zostało opisane w artykule. Natomiast niezależnie od rodzaju, trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie spędzać całego wolnego czasu grając, robiąc tylko przerwę na toaletę i posiłek.